Kto często spaceruje po lesie, ten wie, jak dużo można zawdzięczać chwilom spędzonym wśród drzew i z dala od hałaśliwych ulic. Jeśli rzadko podążasz leśnymi ścieżkami, to najwyższa pora, byś dowiedział się, dlaczego warto wpisać je w swój grafik.

Zadbaj o siebie w przyjemny sposób!

Nawet jeśli mieszkasz dość daleko od najbliższego lasu i wciąż narzekasz na życie w pośpiechu, powinieneś postarać się na to, by od czasu do czasu przejść się między wysokimi drzewami, słuchając śpiewu ptaków i wdychając świeże powietrze. Nie jesteś fanem długich pieszych wycieczek, a uprawianie sportu nie jest Twoją pasją? Tym bardziej powinieneś zażyć ruchu w lesie. Nawet nie musisz przemierzać go szybkim krokiem – Japończycy, którzy zażywają kąpieli leśnych, wręcz zalecają, by spacerować między drzewami w powolnym krokiem, skupiając się na kontemplacji przyrody.

 

Warto w skrócie przybliżyć zasady leśnych kąpieli, czyli shinrin-yoku. Kilkanaście lat temu w Japonii rozpoczęto kampanię, która miała na celu zachęcić mieszkańców tego mocno uprzemysłowionego kraju do spacerów po leśnych terenach. Japońscy naukowcy zwrócili uwagę przede wszystkim na to, że świeże powietrze przepełnione zapachem naturalnych olejków eterycznych redukuje poziom kortyzolu w ludzkim organizmie, a więc ogranicza stres. Odkryli również, że leśne spacery obniżają ciśnienie krwi oraz poziom cukru we krwi, pobudzają układ odpornościowy i sprawiają, że ma się więcej energii. Oczywiście o tym, jak taka forma kontaktu z naturą wpływa na zdrowie i samopoczucie wiele mówią również naukowcy z innych krajów, a ich wnioski są podobne. Dbanie o zdrowie możesz połączyć z przyjemnością – trudno przecież zaprzeczyć, że wędrówki po malowniczych lasach to naprawdę miłe doświadczenie!

Co jeszcze będziesz zawdzięczać spacerom po lesie?

Chodząc po lesie, można zapomnieć o różnych problemach, odpocząć od laptopa, telefonu i ciągłego pośpiechu. Dotlenienie się w lesie sprawi, że będziesz mieć mniejsze problemy z zasypianiem! Pamiętaj o tym, że spacery po miejskich parkach mogą być pewną alternatywą, jednak jedynie wędrówki po lasach pozwolą Ci naprawdę odpocząć od miejskiego smogu i hałasu!

 

Co ciekawe, skupiając swoją uwagę na pięknym otoczeniu, pozwolisz sobie na odpoczynek, który jednocześnie przyczyni się do zwiększenia Twoich możliwości intelektualnych i pozwoli Cię cieszyć się jeszcze lepszą koncentracją. Chodząc po lesie, będziesz trenować swój umysł, a także mięśnie. Przemierzając nierówne podłoże, spalisz sporo kalorii! Regularne spacery po lesie sprawią, że Twoja sylwetka stanie się szczuplejsza i zauważysz u siebie lepszą przemianę materii.

 

Trzeba zwrócić uwagę na to, że coraz więcej osób zmaga się z depresją. Aby jej zapobiegać lub leczyć, nie można odmawiać sobie kontaktu z naturą! Spacer po lesie przynosi uczucie oczyszczenia i uwolnienia od natarczywych myśli, pozwala także cieszyć się z tego, że jest się częścią przyrody.

 

Do spacerów po lesie przydadzą Ci się solidne buty sportowe damskie. Pamiętaj o nich, jeśli chcesz czerpać jeszcze więcej przyjemności z leśnych wędrówek!