Koloryzacja włosów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów fryzjerskich. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, chętnych do przykrycia siwizny czy gruntownej zmiany swojego wizerunku. Część z was zapewne samodzielnie podejmuje się koloryzacji, kupując dostępne w sklepach produkty, przeznaczone do konkretnego rodzaju włosów. W wielu przypadkach jest to metoda skuteczna, jeśli mamy do czynienia z włosami o odpowiedniej grubości i kondycji. Nie zawsze jednak poleca się domowe eksperymenty z koloryzacją. Na jakie włosy najlepiej nakładać farbę?

Rodzaj włosów

Wspomnieliśmy, że jednym z najważniejszych elementów przy koloryzacji jest dokładna ocena stanu włosów. Chodzi zarówno o ich kondycję, jak i grubość. Czym grubsze włosy, tym dłużej powinniśmy trzymać na nich farbę. Chodzi o utrudnione wchłanianie pigmentów. Unikajcie też samodzielnej aplikacji farb, jeśli wasze włosy są cienkie, zniszczone i słabe. Nieodpowiednio dobrany preparat może przyczynić się do ich wypadania oraz łamania. Jak się zapewne domyślacie, przywrócenie pożądanej kondycji włosom będzie wymagać szeregu intensywnych zabiegów regeneracyjnych.

Jeśli nie macie pewności co do stanu włosów, a także farb, jakie będą najskuteczniejsze, warto wybrać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. W wielu placówkach zatrudnia się trychologów, czyli specjalistów w zakresie diagnozy włosów oraz skóry głowy. Po dokładnym badaniu będziecie wiedzieć, czy farbowanie jest zabiegiem polecanym, czy też lepiej z nim poczekać. Jeśli na przeszkodzie w skorzystaniu z usług trychologa stoją przejściowe problemy finansowe, z pomocą przyjdzie szybki kredyt.

Włosy po koloryzacji, czyli farba na farbę

Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają osoby chcące samodzielnie wykonać koloryzację, jest nakładanie farby na farbę, czyli na włosy koloryzowane wcześniej. Należy pamiętać, że w takim przypadku najlepiej jest rozjaśnić włosy preparatami powszechnie dostępnymi w sprzedaży. Unikajcie produktów na bazie amoniaku, które są dość agresywne i mogą znacznie osłabić strukturę włosa.

Bardzo ważne jest także dobranie koloru nowej farby tak, aby był tylko o maksymalnie dwa tony ciemniejszy lub jaśniejszy od naturalnej barwy. Nie zapominajcie o dokładnym zapoznaniu się z wytycznymi producenta, które umieszczane są na opakowaniu farb. Jasno precyzuje się tam efekt, jakiego można oczekiwać i na jakie włosy najlepiej stosować konkretny produkt. Wnikliwe zapoznanie się z instrukcją pozwoli uniknąć rozczarowania kolorem, jaki otrzymacie.