Jest zima i spada temperatura, okrywanie się kocem oraz trzymanie w dłoniach gorącego kubka herbaty obok przytulnie rozpalonego kominka to coś, czego potrzebuje każdy z nas. Nietrudno zrozumieć, dlaczego kominek jest priorytetem dla wielu właścicieli drewnianych domów. W końcu przynosi on same korzyści. Kominki przypominają nam świat, w którym wszystko jest piękne oraz mroźne zimowe wieczory spędzane z przyjaciółmi i rodziną. Nie ma to jak dźwięk trzaskającego ognia oraz cudowny zapach drewna. Kominek może dodać piękna i charakteru niemal każdej przestrzeni, tworząc niezastąpioną atmosferę.

Ale zanim za bardzo poniesie Cię fantazja o romantycznych wieczorach przed kominkiem z bliska Ci osobą i lampką wina, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy montaż kominka w drewnianym domu jest bezpieczny? Przede wszystkim, musisz wiedzieć, że wielu właścicieli domów drewnianych przyznaje, że realia posiadania kominka prawie zawsze spełniają ich oczekiwania. Jednak, jeśli chodzi o posiadanie kominka w takich budynkach, jakimi są domy z drewna, to należy wiedzieć, że nie zaleca się jego samodzielnego montażu. Powinni to zrobić profesjonaliści.

Bez dwóch zdań, kominek to świetny element dekoracyjny w drewnianym budynku, ale jeśli nie będziesz ostrożny, możesz spalić swój piękny dom. Chociaż ogólny wygląd kominka zależy od Ciebie, to jest kilka rzeczy, o których każdy powinien pamiętać rozważając budowę kominka w domu z drewna.

Po pierwsze, należy zdecydować, w którym miejscu postawić kominek. W dużej mierze to, gdzie będzie stał kominek zależy od Ciebie. Jednak warto jest pamiętać, aby było to najbardziej reprezentatywne miejsce. Ponadto, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swój kominek, zaplanuj umieszczenie go w najczęściej używanym pomieszczeniu w domu, takim jak pokój dzienny lub salon. Ze względu na praktyczność ogrzewania, sensowne jest również umieszczenie kominka w mniejszym, łatwym do ogrzania pomieszczeniu, takim jak sypialnia. Bez względu na to, na które pomieszczenie się zdecydujesz, upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby postawić w nim kominek.

Następnie należy oczyści

obszar, w którym będzie się znajdował kominek, warto również wyłożyć to miejsce niepalnym materiałem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Na przykład, można wypełnić to miejsce kamieniem lub innym niepalnym materiałem.

Jeśli chcesz dodać kominek opalany drewnem, należy przeprowadzić komin przez dach. W dwupiętrowych domach możliwości umieszczenia kominka mogą być bardziej ograniczone, ale często możliwe jest znalezienie wolnej przestrzeni – od 30 do 35 cm – jakiej wymaga komin. Mimo, że kominek opalany drewnem to rodzaj kominka, który jest najpopularniejszy, to jest również najdroższy.

Warto jest również rozważyć kominek gazowy z bezpośrednią wentylacją, jeśli myślisz o łatwej instalacji. Ten rodzaj kominka można zainstalować na dowolnej ścianie zewnętrznej. Instalacja trwa zwykle około jednego lub półtora dnia. Chociaż kominek na gaz nie jest tak efektowny, to nadaje każdemu pomieszczeniu przytulną atmosferę i często zapewnia więcej ciepła niż kominek opalany drewnem. Dodatkowo, kominki gazowe są łatwiejsze do rozpalenia, czyszczenia i konserwacji.

Najważniejszym aspektem jest jednak, aby pamiętać, że istnieje możliwość dodania kominka do drewnianego domu i że jest to bezpieczne przedsięwzięcie. Oczywiście, konieczne będzie zapoznanie się z lokalnymi przepisami budowlanymi, aby sprawdzić wymagania, takie jak na przykład minimalne odstępy wokół rur wentylacyjnych i limity emisji z kominka.